Symbian Carla, acum şi în primele screenshoturi/schiţe; Cum

#1
După cum vă informam cu ceva timp în urmă, pe baza unor slide-uri scăpate dintr-o prezentare Nokia se pare că următoarele două release-uri Symbian vor purta tot nume de doamne: Carla şi Donna. La momentul apariţiei informaţiei nu aveam decât câteva detalii minore despre noile versiuni Symbian, dar acum avem şi câteva schiţe ale modului în care va arăta interfaţa în cazul lui Carla.
Imagine
Pentru că sursa care a avut acces la screenshoturi nu ni le poate arăta, tot ce vă putem prezenta este o serie de schiţe, obţinută de la prietenii de la Nokia Club. Observaţi că UI-ul aduce foarte mult cu MeeGo, ceea ce nu poate decât să mă bucure, doar ştiţi că am plasat Nokia N9 pe locul 1 în top 10 telefoane pe 2011, în viziunea mea.

Să recapitulăm ce ştim despre viitoarele Symbian-uri: Carla va ajunge pe smartphone-uri cu procesor de 1 GHz sau superioare şi va fi lansat în 2012, către final, sau poate chiar 2013. Îmbunătăţirile principale pe care le aduce sunt la capitolul browser web, widgeturi, noi funcţii NFC şi capacitate audio Dolby Surround.
Imagine
În ce îl priveşte pe Donna, acesta va fi destinat telefoanelor dual core şi va sosi în 2013 sau 2014, aparent fiind ultimul Symbian lansat vreodată. Ce părere aveţi despre schiţele UI-ului lui Carla şi evoluţia Symbian?
Imagine
Imagine

Înapoi la “SymByan”

Cine este conectat

Utilizatori răsfoind acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator