[Review Europacs] Witcher 3 wild hunt

#1
Imagine

Imagine
Witcher 3 wild hunt continua povestea lui Geralt in jocuri, care este bazata pe cartile scrise de polonezul Andrzej sapwoski. Witcher 3 constituie de asemenea o mare schimbare fata de titlurile precedente când producatorii s-au gandit sa evolueze mult jocul si sa il faca open World. a fost o mare provocare pentru ei fiind primul lor open World, dar sa vedem daca le a si iesit.

Povestea din witcher 3 wild hunt incepe cu geralt care isi recapata memoria si o cauta pe yennefer si pe ciri. El afla pe parcurs ca ciri e capturata si cu ajutorul lui yennefer incearca sa o gaseasca.
Nu o sa dau prea multe detalii din poveste, deoarece mai sunt si oameni de vor sa joace jocul si nu vreau sa se simta prost, dar povestea este una generica: personajul principal pleaca in recuperarea unei persoane iubite. Totusi, acea persoana iubita, te va pune in 150 de ore de gameplay in care vei intalni fel si fel de questuri cat mai frumoase, bine facute, si nu te vei mai satura sa nu le faci. Jocul are 4 feluri de questuri, cum are un rpg care se respecta, si anume questuri principale , unde vei avea questuri ce trebuie facute neaparat daca vrei sa avansezi in poveste, questuri secundare, ce , cateodata chiar intercaleaza cu cele principale si sunt complexe, nu sunt facute in graba, questuri in care vanezi monstrii, sa primesti un reward si questuri in care cauti anumite armuri pentru tine.

Referitor la questuri, sunt foarte bine realizate, m am simtit parca intr un film facand fiecare quest, introducându-ma in atmosfera, si nu am mai patit de mult asta. Questurile in c are vanezi monstrii devin ce i drept plictisitoare la un moment dat, si chiar le am omis pret de ceva timp pana când mi a captat atentia faptul ca imi trebuie armura mai buna, adica bani, iar banii ii faceam de aici.
Npc urile denota multa arta , expresie faciala foarte bine facuta, si ai impresia ca te uiti la un film, un fuilm bine regizat. fiecare npc are o anumita poveste, cel putin npc urile la care ai questuri, si mai mult decat atat, sunt si questuri marcate cu semnul exclamarii pe harta unde vei intalni alte situatii alte oamenilor din joc, alte povesti. Un punct in minus al open World ului il constituie din punctul meu de vedere punctele de interes, unde ai anumite lupte, anumiti monstrii sau oameni pe care trebuie sa ii omori si vei lua un anumit reward. devin repetitive, si sincer nu sunt chiar bine facute, totusi, ca tot veni vorba de rewards , va sfatuiesc sa luati tot ce gasiti prin joc, pentru ca va fi la indemana pentru armuri. jocul e atat de bine gandit la sistemul de bani si de loot, incat nu luati nici prea mult, nici prea putin, eu am facut toate punctele de interes sa craftez toate armurile iar jocul e gandit special sa va ajunga doar pentru asta, ceea ce ma face sa cred ca au gandit când au facut acest sistem.

Imagine



sa trecem la partea de gameplay, unde jocul din punctul de vedere, nu e asa stralucit fata de predecesorul sau. Am avut parte de lupte mai dificile si de un gameplay mai pe masura in witcher 2, dar nici acest sistem nu e chiar rau, o data ce te inveti si iti intri in ritm, vei reusi din plin sa te lupti chiar si fara signs, sau vraji. eu la al doilea playtrough chiar am renuntat la boostul de atac ca sa fac gameplayul mai competitiv si mai greu. Monstri au nivele, fata de witcher 2, si va trebui sa te lupti cu cei de acelasi nivel, sau cu cel mult 7 nivele peste, ca sa l poti infrange usor. cei drept sunt si unii monstrii mai greu de ucis, dar asta pune la incercare abilitatile tale de witcher. :) Sistemul de potiuni este mult mai bine implementat fata witcher 2, unde vei putea bea o potiune si va avea efect imediat pret de cateva secunde.
Meniul este facut simplu, chiar foarte simplu si te poti obisnui foarte usor cu scurtaturile de pe tastatura, care sunt foarte la indemana. Bombele au un rol destul de bun, le vei putea crafta mult mai usor fata witcher 2, si unele daca le evoluezi chiar au un impact mare.
Grafica este super bine realizata, motorul grafic a fost facut de producatori, si sa nu mai pomenim faptul ca a fost un downgrade din cauza consolelor, grafica arata si mai bine.

Sa trecem la concluzionarea jocului, povestea este atat de bine facuta, incat am simtit ca este un fel de skyrim, ai un quest main dar uiti de el usor, pentru ca lumea te acapareaza, geralt este un personaj foarte ironic, sarcastic, si din pacate, nu prea prietenos la prima vedere. O sa vedeti ca el nu e genul de personaj ce il veti intalni in alte rpg uri in care ii se spune sa faca un lucru, si il face, nu geralt chiar mi a placut tocmai pentru acest fapt. Soundtrackul este unul bine realizat, dar personal ca audiofil nu mi place ca au abuzat de țipete prea mult ale femeilor, in unele melodii ca Silver for monsters, sau for honor for touissant, deja țipetele devin enervante daca asculti prea mult acele melodii, am inteles ca melodiile au fost realizate de oameni ce anu aveau notiune de note si cantau dupa ureche, ceea ce nu mi prea place. Totuși soundtrackul va va placea foarte mult, eu am judecat putin mai aspur deoarece stiu ca se putea mai bine.

Imagine



La final witcher 3 este o capodobera, iar daca iti plac rpg urile sau vrei sa incerci un joc in care te pierzi in lume, vi l recomand! Eu nu am mai avut viata sociala doua saptamani pana când l am terminat, bine nici asa nu am dar asta a fost unul dintre putinele jocuri de m au facut sa fiu mai entuziasmat decat ziua mea de nastere, sau decat un film bun, a fost o capobera bine realizata, cu defectele lui caci nu orice joc e perfect. Dlc urile sunt foarte ieftine, si ofera content foarte mare, atat de mare incat am platit pretul full pe steam ca sa le cumpar, fara nici o ezitare, ceea ce eu rar fac.
Recunosc ca m am abtinut sa fac unr eview acestui joc deoarece nu am vrut sa fiu prea emotional si am asteptat vreo 5 luni ca sa mai uit de el si sa fiu mai obiectiv, dar niciodata nu l voi uita, si acum mai ascult unele melodii din joc, si acum mai retraiesc chiar unele momente, iar acest lucru, nu ti l poate oferi orice joc, ci un joc facut cu multa pasiune si daruire. Astept cu nerabdare urmatorul joc facut de cei de la CD project red, compania ce facut witcher 3, si ii voi da precomanda fara nici o ezitare , sa trecem la note.


Gameplay: Gameplay putin enervant, dar nu foarte rau, ii voi da nota 8/10
Sunet: Rar mi a fost dat sa aud intepretare asa buna la voci, la muzica, si la tot ce tine de joc, daca nu aveau si țipetele era perfect, dar nimic nu e perfect, totusi 10/10
Grafica: no comment 10/10
Poveste: Sincer, povestea nu m a tinut prea mult in frau, adica cu plot twisturi si altele, dar totusi, am jucat si skyrim si alte rpg uri , si daca e sa compar povestea jocului astuia cu ale lor, merita un 10/10 aici includ si realizarea questurilor.
Nota mea subiectiva: per total eu ii dau un 9/10, desi ar merita un 8 daca e sa fiu obiectiv.
Nota obiectiva si finala (nu include si nota subiectiva): 9,7/10.


Review scris de Skiperino Kriperino
Cine sunt eu? (toate forumurile de aici nu mai exista)
  • Fondator pe o veche comunitate din 2009 cu numele de fastzone
  • Mod global pe mindfreak, a doua cea mai mare comunitate de suport phpbb din romania ( a fost)
  • Moderator pe vechiul cs gothic
  • Fondator pe alte comunitati.
  • Am incheiat aici tot parcursul meu, asa ca cei care stiti Alecs_in_Actiune sau PlaY4FuN asta sunt eu.
Si in prezent incerc sa fiu lifer si sa mai intru din când in când pe europacs :D

Înapoi la “Reviews Jocuri”

Cine este conectat

Utilizatori răsfoind acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator