[Review]Train Simulator 2014

#1
Train Simulator 2014 este întruchiparea unui vis din copilărie pentru foarte mulţi entuziaşti ai transportului feroviar — un grup numeros, oarecum ignorat de industria jocurilor video. Deşi limba română nu i-a botezat cu un termen particular, englezii le-au atribuit iubitorilor de trenuri câteva denumiri sugestive, printre care “railfan”, “trainspotter” sau “gricer”. Aceşti indivizi venerează cu toată fiinţa lor calea ferată, simt nostalgia provocată de o locomotivă cu aburi ruginită, construiesc machete şi călătoresc în căutarea unei fotografii perfecte. Şi cum mie îmi plac oamenii fixişti, am decis să gust puţin din patima lor– mai ales că programasem de foarte mult timp această recenzie, însă anumite evenimente au împiedicat publicarea ei.
Imagine
Posesorii lui TS13 au primit un upgrade gratuit prin Steam la finele lunii septembrie 2013, copiile lor fiind transformate automat în TS14, astfel încât noul joc a preluat fără probleme pachetele DLC şi conţinutul suplimentar distribuit prin Steamworks. Personal, apreciez generozitatea producătorilor, dar în cazul unui simulator feroviar care sare de +2350 euro în forma completă [sic!], update-ul gratuit are proverbialul efect al razelor de lună asupra galoşilor de gumă.

https://www.youtube.com/watch?v=C12aycIepqA

Indiscutabil, TS14 se adresează unui segment specific de pseudo-gameri, ţintind spre cei care apreciază elementele tehnice şi mai puţin componenta ludică per se. În ediţia standard Steam, jocul oferă o gamă limitată de rute, vagoane şi locomotive — recreate cu fidelitate, respectând modelele reale. Traseele London Faversham High Speed, Donner Pass Southern Pacific şi Augsburg-Munich mi-au fost suficiente, însă experienţa completă necesită o investiţie suplimentară considerabilă, pentru achiziţia de pachete DLC, ce includ noi trenuri sau locaţii. Altminteri, varianta de bază cuprinde patru trenuri electrice europene, opt locomotive diesel americane şi câteva zeci de vagoane diferite. Înainte de a trece la modul Career, am preferat parcurgerea tutorialului intuitiv şi a câtorva scenarii Standard, cu grad redus de dificultate. Trebuie să recunosc că familiarizarea cu mecanica jocului şi controlul au decurs fără probleme, întreaga garnitură putând fi operată prin interacţiunea directă cu comenzile de pe bordul locomotivei ori prin intermediul unui panou UI simplificat. Surprinzător, TS14 recunoaşte inclusiv prezenţa unui gamepad Xbox 360.
Imagine
Deşi trenurile sunt relativ uşor de condus, adevărata provocare constă în respectarea restricţiilor de viteză, fiindcă orice greşeală este penalizată cu puncte de experienţă în minus. Aţi putea crede că dirijarea unui mamut kilometric din oţel nu reprezintă o problemă — doar merge pe o cale ferată, mereu înainte –, dar fizica realistă simulează cu precizie forţele inerţiale. Masa, centrul de greutate al încărcăturii, viteza — toţi aceşti factori trebuie luaţi în considerare pentru a menţine vehiculul pe şine. Credeţi-mă, am deraiat suficiente trenuri virtuale încercând să respect afurisitul ăla de program. În alt lanţ de idei, cariera din Train Simulator 2014 nu este altceva decât o sinteză statistică, fiecare scenariu unic completat fiind recompensat cu puncte XP, în funcţie de eficienţa demonstrată.
Imagine
Fie că transportaţi pasageri cu un ICE sau containere în vagoanele mărfarului realizat folosind editorul de trenuri, totul se rezumă la respectarea sarcinilor şi orarului fără a încălca restricţiile. Din punct de vedere tehnic,TS14 este un pas înainte. Producătorii au muncit serios la îmbunătăţirea motorului grafic, în acelaşi timp eliminând majoritatea bug-urilor din ediţia precedentă. Prin urmare, Train Simulator 14 arată grozav, pune la dispoziţie suficient conţinut — cât timp cumpăraţi DLC-uri cu nemiluita şi nu plângeţi mai târziu lângă o găleată de îngheţată — şi reuşeşte să încânte entuziaştii transportului feroviar, măcar vizual. Nu e tocmai rău pentru un joc cu trenuri. Repet, doar trenuri, nimic altceva…
Imagine
Nu m-am transformat într-un maniac al trenuleţelor şi abia am completat două scenarii, de dragul recenziei. Locomotivele nu s-au legat de mine cum aş fi vrut, spre deosebire de camioanele din Euro Truck Simulator 2, un titlu comparabil la nivel conceptual. Probabil că TS14 nu reuşeşte niciodată să atingă gradul de interactivitate pe care îl caut la un joc. AI-ul comite greşeli grave, nu există evenimente generate aleatoriu de-a lungul rutelor, iar parcurgerea traseelor durează mult prea mult. Câteva puncte de experienţă şi un achievement nu îmi stimulează suficient glanda gameristică. Căutam şi vroiam ceva special de la TS14, însă cine ar plăti sute, mii de euro pentru o plimbare virtuală cu trenul? O, era să uit: numeroasa comunitate de entuziaşti. Deocamdată, eu prefer să-mi iau doza de cale ferată pe ruta Sibiu-Braşov. E mai ieftin şi ai mereu parte de un show gratuit.


Cerinte de stistem:

Sistem de Operare: Windows XP
Procesor: Intel Core 2 Duo @ 2.8 Ghz / AMD Athlon 64 X2 6000+
RAM: 2 GB
Placă Video: Nvidia GeForce 8800 / ATI Radeon HD 3870 cu 512 MB și DirectX 9.0c
Hard Disk: 6 GB
Adi. « Lun Noi 16, 2015 4:40 pm » El este fondatorul !
Adi. « Lun Noi 16, 2015 4:40 pm » Redfucker e seful nostru !
Imagine
Imagine
Imagine

Înapoi la “Reviews Jocuri”

Cine este conectat

Utilizatori răsfoind acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator