[Review]NBA 2k16 (2016)

#1
INTRO

Nu am mai jucat NBA de mai bine de 11 ani, cred că ultimul joc de acest gen pe care l-am încercat era NBA 05 de la EA Sports și în momentul în care m-am trezit cu o copie de NBA 2K16 pentru PlayStation 4 am zis să scriu și un scurt review în care să încerc să-ți împărtășesc experiența avută cu acest simulator de basket creat de Visual Concepts și publicat de 2K.

Am ales ca pentru acest material să nu intru în prea multe detalii tehnice, ci doar să-ți spun ce mi-a plăcut și ce nu mi-a plăcut la NBA 2K16.

CARIERA

NBA 2K16 vine cu foarte multe moduri de joc, dar cel pe care l-am încercat prima dată a fost MyCareer. Acesta este prezentat ca un documentar și se numește Livin’Da Dream, dar din păcate este lipsit de posibilitatea de a face decizii și suferă foarte mult din cauza dialogurilor mediocre și a clișeelor prezente la fiecare pas.




După ce mi-am creat un personaj nou, al cărui nickname predefinit este Frequency Vibrations, am început să trăiesc visul unui tânăr din Harlem cu aspirații mărețe de a ajunge un mare nume în NBA. Știu că sună bine, dar din motivele mai sus menționate povestea lasă foarte multe de dorit. Meciurile din liceu sunt destul de plictisitoare, apoi tânărul nostru este recrutat de universități de renume și face primii pași în circuitul profesionist.

Livin’ Da Dream se termină după cele opt meciuri din sezonul de începător, apoi putem continua cariera cu sezoane standard de 82 de meciuri.

Pe lângă MyCareer mai avem Play Now pentru cei care vor să-și încerce talentul, online, contra altor jucători reali, iar dacă preferi modul manager, mă bucur să te informez că există MyLeague și MyGM, moduri în care ai opțiunea de a customiza echipele și chiar de a le schimba numele pentru a-ți crea propria ta echipă personalizată așa cum îți dorești.



GAMEPLAY

Deși nu sunt un expert în ceea ce privește seria NBA, mi-am putut da seama încă de la primele meciuri că jocul de anul acesta se bucură de mecanici foarte rafinate și bine puse la punct.

Senzația pe care mi-a lăsat-o este că a reușit să simuleze aproape perfect meciurile de basket și acest lucru nu cred că este tocmai ușor de realizat. Îmi aduc aminte că am mai încercat la un amic NBA 2K14 sau 2K15 și că acolo reușeam să păcălesc adversarul alergând în cerc pentru a găsi o gaură în apărare, dar în NBA 2K16 această ”tactică” de joc a fost anihilată.

Schema de control este complexă, dar destul de intuitivă, cu butoane dedicate celor mai importante mișcări de atac și de apărare. În jocul de anul acesta vei avea succes numai dacă te pricepi la basket și îți vei face strategii ofensive și defensive bine gândite.




PREZENTARE

Aspectul de care am rămas cel mai impresionat atunci când am jucat NBA 2K16 a fost prezentarea de excepție.

Din punct de vedere grafic, pot să-ți spun că este unul dintre cele mai arătoase jocuri de sport pe care le-am testat pe generația actuală de console. Fiecare jucător este diferit și pe unii chiar i-am recunoscut din diferite reclame sau spot-uri TV, iar dacă eram fan NBA cu siguranță îmi erau familiari mult mai mulți dintre aceștia. Animațiile sunt foarte naturale și fluide, iar atmosfera din sală aduce și mai multă imersiune în experiența de joc. Mi-a plăcut să văd cum fiecare meci este introdus în moduri diferite, cu statistici și alte aspecte interesante.

La partea de sunet, ne bucurăm de comentatori excelenți, care ne aduc multe detalii interesante, de suporteri dedicați, care își vor încuraja cu entuziasm echipa favorită și de o coloană sonoră formată din multe piese Hip Hop.

CONCLUZIE

NBA 2K16 este unul dintre cele mai bune și complexe jocuri de sport pe care am avut ocazia să le încerc. Echipa de la Digital Concepts a lansat un titlu excelent, cu multe moduri de joc, gameplay și prezentare de excepție astfel, reușind să ridice nivelul de fidelitate al jocurilor sportive la un alt standard.


Minime

OS: Windows 7/8/10 64 biți
CPU: Intel Core 2 Duo cu SSE3 sau un echivalent AMD
RAM: 2GB
Video: Orice cu suport pentru DirectX 10.1 și 512MB memorie video, adică orice placă video făcută din 2009 și până acum.
HDD: 50GB

Recomandate

CPU: Intel Core i5 sau un echivalent AMD
RAM: 4GB
Video: Orice cu DirectX 11 și 2GB de memorie video.
Adi. « Lun Noi 16, 2015 4:40 pm » El este fondatorul !
Adi. « Lun Noi 16, 2015 4:40 pm » Redfucker e seful nostru !
Imagine
Imagine
Imagine

Înapoi la “Reviews Jocuri”

Cine este conectat

Utilizatori răsfoind acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator