[Comenzi admin]

#1
Ok am navigat forumul in lung si in lat ... si m am gandit sa adaugam si o lista cu comenzile esentiale pe care teoretic ar trebui sa le stie un admin....Eu sper sa nu fie
cazul dar, sa zicem daca nu, ca este un mic refresh al comenzilor :D

Comenzi Player (comenzi care pot fi executate pe un player)

-amx_kick <nume> Da afara un jucator de pe server.
-amx_gag <nume> <minute> <motiv> Ii blocheaza chatul unui player timp de 10 minute sau chiar mai mult , depinde de adminul in cauza.
-amx_slay <nume> Omoara un jucator.
-amx_slap <nume> <damage> Nu il omoara doar ii da cateva "impulsuri" , daca nu scrieti decat amx_slap Dn0 , damage-ul v-a fi de 0.
-amx_voteban <nume> Supune la vot daca un player primeste ban sau nu.
-amx_ban <nume> <minute> <motiv> Da ban unui player pe un anumit termen de timp.
- amx_teammenu - Dupa introducerea acestei comenzi ne va aparea un meniu care ne va permite transferarea jucatorilor la echipa adversa sau dupa caz ca Spectator

Comenzi Mesaje (Modurile prin care pot fi scrise mesaje pe svr de catre admini)

-amx_psay <nume> <mesaj> Trimite un mesaj privat unui player , adica "amx_psay Dn0 Salut !" si doar eu il pot vedea .
-amx_tsay <culoare> <mesaj> Transmite un mesaj tuturor playerilor , in coltu din stanga jos ai ecranului . Daca nu scrieti nimic la culoare , o sa fie alba.
-amx_csay <culoare> <mesaj> Exact ca amx_tsay , numai ca textul apare sus in mijlocul ecranului .
-amx_say <mesaj> Apare in say un mesaj tutror playerilor.
-amx_chat <mesaj> Aceasta este cea mai frumoasa , este pentru say-ul adminilor , adica doar adminu pot vedea , playeri nu.

Comenzi Banare

-amx_banip <nume sau ip> <minute> <motiv>- Va bana jucatorul pentru x minute n motiv
-amx_last - In cazul in care un codat a apucat si a iesit de pe server inainte de a fi banat aceasta comanda arata ultimi playeri
-amx_addban <nume sau ip> <minute> <motiv> Dupa folosirea comenzii de mai sus (amx_last) se va copia ip-ul dorit si se va adauga in lista de banuri respectivul care a iesit
-amx_banmenu - Dupa scrierea acestei comenzi ne va aparea un meniu cu toti playeri de pe server si prin simpla apasare a tastei 1, 2, 3, etc se va bana jucatorul al carui nume este in dreptul cifrei

Comenzi Harti

-amx_map <nume harta> - Schimba harta curenta in harta scrisa in comanda
-amx_votemap - Dupa scrierea acestei comenzi ne va aparea un meniu cu toate hartile disponibile in votemenu iar, la fel ca la banmenu prin simpla apasare a tastei 1, 2, 3, etc se va supune la vot harta al carei nume este in dreptul numarului respectiv, se poate face selectie multipla iar pentru votare se va apasa tasta 8
-amx_mapmenu - Dupa scrierea acestei comenzi ne va aparea un meniu cu toate hartile disponibile in mapmenu iar, prin simpla apasare a unei taste se va schimba harta curenta pe harta respectiva
-amx_spec -Dupa introducerea acestei comenzi veti aparea ca fiind jucator cand sunteti Spectator



Am scris aici doar comenzile pe care mi le-am amintit....
Daca am omis vreo comanda importanta va rog sa o adaugati
Give a man a truth and he will think for a day. Give a man a reason and he will think for a lifetime!!! by Anonymous
Imagine
Imagine
Imagine

Re: [Comenzi admin]

#2
Comenzi CVAR.


1. - amx_cvarmenu - arata comenzile cvar care sunt bagate pe server !


2. - amx_cvar mp_autokick - daca e activat, da automat kick la spectatori !
Exemplu:

a.- am_cvar mp_autokick 0 dezactivat
b.- amx_cvar mp_autokick 1 activat(default)


3. - amx_cvar mp_autoteambalance - face sa fie automat acelasi nr de jucatori la fiecare echipa
Exemplu:

a.- amx_cvar mp_autoteambalance 1 activat
b.- amx_cvar mp_autoteambalance 0 dezactivat

4. - amx_cvar mp_buytime - specifica limita in secunde pana cand jucatorii pot cumpara arme , grenazi (de la inceputul rundei) !
Exemplu:

a.- amx_cvar mp_buytime 15 (default)

5. - amx_cvar mp_c4timer - specifica numarul de secunde care trec pana explodeaza bomba !
Exemplu:

a.- amx_cvar mp_c4timer 35 C4 explodeaza in 35 de secunde !

6. - amx_cvar mp_fadetoblack - daca e activ innegreste ecranul jucatorului dupa ce moare/sau cand e spec. recomandat pentru meciurile de war
Exemple:

a- amx_cvar mp_fadetoblack 0 observatorii vad(default)
b.- amx_cvar mp_fadetoblack 1 observatorii au ecran negru


7. - amx_cvar mp_freezetime - inainte de a incepe runda, playerii stau frozen(default)
Exemple:

a.- amx_cvar mp_freezetime 3 - se foloseste pe hartile unde se cumpara arme
b.- amx_cvar mp_freezetime 0 - se foloseste pe hartile fy_ / awp _

8. - amx_cvar mp_friendlyfire - se poate ( face / sau nu ) damage intre coechipieri
Exemple:

a.- amx_cvar mp_friendlyfire 0 - OFF
b.- amx_cvar mp_friendlyfire 1 - ON

9 - amx_cvar mp_limitteams - o echipa poate avea un numar de playeri in plus fata de cealalta !
Exemple:

a.- amx_cvar mp_limitteams 0 - [ OFF ]
b.- amx_cvar mp_limitteams 1 / 2 - [ ON ]- O echipa poate avea un numar de 1 / 2 playeri in plus fata de cealalta ! Depinde de valoare [ 1 ] sau [ 2 ] !


10. - amx_cvar mp_roundtime - seteaza durata fiecarei runde
Exemple:

- amx_cvar mp_roundtime 1 - runda dureaza 1 minut
- amx_cvar mp_roundtime 1.75 - runda dureaza 1:45


11. - amx_cvar mp_timelimit - cat timp ruleaza harta pe server
Exemple:

a.- amx_cvar mp_timelimit 0 - harta care este la momentul respectiv , ruleaza pe timp nelimitat !
b.- amx_cvar mp_timelimit 30 / 35 / 40 - harta ruleaza 30 / 35 / 40 de minute dupa care se va schimba automat !
Imagine
Imagine
Încuiat

Înapoi la “Anunturi”

Cine este conectat

Utilizatori răsfoind acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 0 vizitatori