Cum faceti sa vedeti ce licenta aveti in windows 10 ?

#1
V ati intrebat vreodata ce licenta veti? (daca aveti). majoritatea ati trecut de la Windows 7 cu upgrade, si automat aveti o licenta de la Microsoft, era o oferta. daca doriti sa vedeti ce licenta aveti, adica oem sau retail, scrieti in cmd

Cod: Selectaţi tot

slmgr.vbs -dlv
va va aparea o fereastra cu multe informatii despre starea actuala a licentei
Imagine


Ce inseamna retail sau OEM? retail inseamna ca licenta dvs de Windows poate fi folosita si pe alte componente hardware, adica daca vi se va schimba vreo componenta in pc, de ex placa de baza, licenta inca va fi activa, daca veti avea cd key ul. licenta oem se foloseste doar pe un singur pc, si daca veti schimba ceva in pc, nu va mai fi vailda. totusi, eu trebuia sa am licenta oem, si se pare ca cei de la Windows 10 au avut recent niste probleme, sau nu stiu cum sa le spun si au lasat ca toate licentele oem sa fie retail. deci, m am gandit ca e spre binele vostru sa stiti ce anume aveti in pc si ce puteti face pe viitor :)
Cine sunt eu? (toate forumurile de aici nu mai exista)
  • Fondator pe o veche comunitate din 2009 cu numele de fastzone
  • Mod global pe mindfreak, a doua cea mai mare comunitate de suport phpbb din romania ( a fost)
  • Moderator pe vechiul cs gothic
  • Fondator pe alte comunitati.
  • Am incheiat aici tot parcursul meu, asa ca cei care stiti Alecs_in_Actiune sau PlaY4FuN asta sunt eu.
Si in prezent incerc sa fiu lifer si sa mai intru din când in când pe europacs :D

Înapoi la “Software”

Cine este conectat

Utilizatori răsfoind acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator