[Tutorial] creare plugin

#1
Nume Tutorial: Creare Plugin
Descriere: Inveti sa faci un plugin simplu
Download: --
Autor: --
Sursa (Link-ul oficial): --
Propria parere: foarte bun
Tutorialul:

In urmatorul tutorial iti voi explica cum sa faci un plugin, nu orice plugin ci inceputul de baza
Pluginul se construieste din publicuri in general si din stockuri, asta va voi invata ai tarziu.
Pentru inceput trebuie sa inregistrezi pluginul, sa-i pui un nume si sa-i dai o versiune . Ei bine poate te intrebi "Unde pun astea" ? mai inatai creezi un document nou in notepad/wordpad si apoi ii dai save as.. si ii pui formatul .sma
Sa zicem ca ai creat fisierul newplugin.sma

Ei bine mai departe deschizi acest fisier si :
Pentru inceput, pluginul are nevoie de niste functii pe care le citeste din niste fisiere .
Aceste fisiere se adauga printr-un #include <numele fisierului>
Cum acesta este un tutorial pentru amxmodx vei avea

Cod: Selectaţi tot

#include <amxmodx>
Mai departe trebuie sa inregistram pluginul . Asta se face intr-un public care primeste numele de public plugin_init . Vine asa :

Cod: Selectaţi tot

public plugin_init()
Actiutiunea se trece intr-un public ; La inceputul publicului trebuie sa pui o { iar la sfarsitul acestuia } . O sa arate asa :

Cod: Selectaţi tot

public plugin_init()
{
}
Intre acolade vei pune actiunea :
Mai intai inregistrarea pluginului se face asa :

Cod: Selectaţi tot

register_plugin("Numele Pluginului","versiunea","autorul")
Pana acuma trebuie sa ai asa :

Cod: Selectaţi tot

public plugin_init()
{
register_plugin("New Plugin","1.0","Autorul")
}
Poate te intrebi ce sunt parantezele de dupa plugin_init ; Ei bine alea te ajuta pentru unele functii, dar aici nu ai nevoie
Dupa ce ai inregistrat pluginul trebuie sa inregistram o comanda de admin sau de jucator normal . Uite Cum
Tot la plugin_init, sa zicem ca punem o comanda pentru un admin : Ai asa:

Cod: Selectaţi tot

register_concmd("comanda","public",accesul de admin,"Mesaj care apare cand dai amx_help")
pai pune asa

Cod: Selectaţi tot

register_concmd("amx_ss","admin_ss",ADMIN_LEVEL_C,"Take a snapshot to selected player")
Acuma am pus in paranteza "id", id reprezinta indexu cui sa executi actiunea ; te va ajuta la urmatoarele functii care le adaugi
De asemenea trebuie la inceput { si la sfarsit }
De ex eu vreau ca in acest plugin sa i se fac un snapshot unui jucator .
Voi pune asa in public :

Cod: Selectaţi tot

client_cmd(id,"snapshot")
client_cmd reprezinta functia pentru executare a unei comenzi asupra nui client .
id reprezinta cui sa executi si apoi in ghilimele ce sa executi . La noi am pus snapshot
Pana acuma ai asa :


Cod: Selectaţi tot

#include <amxmodx>

public plugin_init()
{
register_plugin("New Plugin","1.0","Autor")
register_concmd("amx_ss","admin_ss",ADMIN_LEVEL_C,"Take a snapshot to selected player")

}

public admin_ss(id)
{
 client_cmd(id,"snapshot")
}
Ei bine cred ca ajunge cam cat am pus in acest plugin . Mai departe salvezi fisierul, intri pe http://www.amxmodx.org/webcompiler.cgi si dai upload la acest fisier care tocmai l-ai creat . Vei obtine unul .amxx pe care il vei activa la server.
"Daca ai culoare nu inseamna ca esti mai presus ca un utilizator. Culoare e un fel de "rasplata" pentru ca te implici in "ridicarea" acestei comunitati.
Unii nu realizeaza ca daca ai culoare nu inseamna ca esti smecher."

Imagine

Înapoi la “Tutoriale Counter Strike 1.6”

Cine este conectat

Utilizatori răsfoind acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator