[Tutorial3D] Grafica tridimensionala in Cinema 4D

#1
Nume Tutorial:Grafica tridimensionala spectaculoasa dar simpla cu Cinema 4D
Descriere:In urma cererilor m-am gandit sa realizez un tutorial video despre subiectul 3d. Am atins acest subiect prin programul Cinema 4D, un program foarte “aerisit”, usor de folosit si incredibil de eficient.

Nefiind o tema dezovoltata pe “piata” din Romania, poate este un element strain multora dintre noi. De fapt ce este un program de grafica 3D? Ca sa facem diferenta mai usor, Photoshop spre exemplu (pana la versiunea CS4) este dezovltat sa produca grafica 2D (2 dimensiuni: lungime si latime), la programele 3D (3 dimensiuni: lungime, latime, inaltime) obiectul proiectat poate fi vazut din orice unghi. Mai simplu, unui personaj de joc proiectat in 3D, putem sa ii vedem si ceafa si fruntea (odata proeiectat), intr-un program 2D ar trebui desenat din nou, din nou.

Ce ne trebuie pentru 3D? Depinde de ce vrem sa facem. Pentru tutorialul prezentat doar un pic de rabdare, dar 3D-ul nu se limiteaza la atat, putand aborda proiecte de arhitectura, editare video, samd.
Asa cum am spus si in tutorial, daca vreti sa va apucati de jocuri, (ceea ce multi vor) pe langa cunostiinte solide de 3D va trebuie foarte mult talent. Eu va recomand, daca asta va este dorinta sa nu apucati sa invatati acest program ci sa treceti la programe gen 3DS Max, ArchiCAD, etc. Fiecare program are o specializare, de exemplu unul este mai bun pe animatii, unul este mai bun pentru materiale realiste samd.

Ce va recomand eu daca vreti sa faceti proiectare 3D la un nivel destul de ridicat, nu aveti timp/chef sa invatati un program complicat ori nu aveti talent?
Sa invatati C4D.
De ce?
Pentru ca este foarte simplu in comparatie chiar si cu Blender, exista multe tutoriale pentru el (din pacate nu in Romana) si poate sa faca incredibil de multe lucruri.
Dar nu am talent.
Nu este o problema, C4D are foarte multe “actiuni” care va vor ajuta sa ajungeti la un rezultat din “butoane”. As putea compara aceste actiuni cu Action-urile din PS, dar mult mai dezovoltate.
Ce as putea sa fac cu un program de 3D?
Pe langa grafica statica, puteti face si filmulete, de exemplu filmul Ice Age este produs intr-un program de genul acesta.
Ce imi trebuie pentru a lucra in aceste programe?
In general sunt mari consumatoare de resurse, un filmulet de cateva secunde poate cere chiar si cateva zeci de ore pentru salvare pe un pc relativ dezvoltat.
Cat costa?
Sunt programe foarte scumpe, in plus uneori avem nevoie de plugin-uri care la randul lor sunt foarte scumpe.
Cum pot invata?
Daca nu va descurcati cu engleza puteti sa cumparati carti, dar si acestea costa relativ mult. De exemplu o carte de programare AS este cam 40 de lei, o carte de 3DS Max, second pleaca de la 100 RON.

Sper ca nu v-au descurajat aceste randuri, daca veti urmari tutorialul veti constata ca nu este deloc greu sa lucrati in acest program si cred eu va va place.

Succes si pentru orice intrebare va stau la dispozitie.

Nu uitati, daca aveti sugestii, reclamatii sau completari nu ezitati sa scrieti pe rubrica de comentarii, de-asemenea daca intilniti pe rubrica de comentarii un user care are o problema si puteti sa-l ajutati, nu ezitati s-o faceti, numai asa putem face locul asta mai bun, ne vedem pe rubrica de comentarii !
Autor:-
Download:-
Sursa (Link-ul oficial):VideoTutoriale
Propria parere:Folositor
Tutorialul:
Imagine
Imagine
1. In viata exista o singura regula: sa nu ai incredere in nimeni!
2. Daca nu poti sta langa o persoana la rau,nu ai dreptul sa stai langa ea la bine!
3. Iubirea este viata,daca nu iubesti nu poti sa zici ca traiesti!
4. Nu vinde ieftin o prietenie veche,deoarece vei plati scump pentru una noua!
5. Ai fi puternic inseamna a face pe cineva cu inima franta sa zambeasca chiar si atunci cand sufletul tau este ranit!
Încuiat

Înapoi la “Tutoriale 2D & 3D”

Cine este conectat

Utilizatori răsfoind acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator