Cum gandesti asa iti e viata

#1
Probabil stiti ca am mai scris topicuri inutile de dezvoltare personala, in celelalte m am plans, in asta o sa incerc sa scriu din ex mea cat de important e fiecare gand pe care il ai zi de zi.

Sa începem cu nasterea, gândurile se dezvolta pe la varsta de 6-7 , copilul incepe sa rationeze si sa puna intrebari, de aia atunci se incepe si scoala primara. La varsta aceea creierul e in dezvoltare pana tarziu, pe la 25 de ani se spune ca omul are un creier prin care asimileaza foarte usor si retine foarte usor.
Dar cat importante sunt gândurile de zi cu zi, si cum iti pot schimba gândurile felul tau ca persoana si succesul in viatya.
Multi poate sunteti inca la scoala, si nu va intereseaza succesul , sau sa fiti productivi, dar pe masura ce evoluati ve ti intelege deseori ca daca sunteti respins de persoane, nu e vina lor, ci problema e la modul vostru de comportament, in special de gandire.

Modul de gandire, reflecta ceea ce esti, tu daca in gândul tau injuri, cu rautate, nu iti dai seama, dar transmiti modul tau la altii, starea ta de nervozitate. sau daca esti suparat pe cineva, si il vorbesti de rau, simte.
Ca un test, incercati sa va uitati in ochii unei persoane cu toata ura, de ce credeti ca acea persoabna, in special fetele, stiu daca mintiti sau nu? pentru ca ochii sunt oglinda sufletului, nu puteti mintii, mai ales daca iubiti.
Sfaturi pentru dezvoltare personala:
Eu eram un depresiv, acum cateva luni m am pus pe picioare si inca ma lupt, daca nu vrei sa ajungi un om fara nici un rost in viata, sfatul meu e sa iti rezolvi nemultumirile de sine. Totul pleaca fara sa ti dai seama, de la faptul ca esti nemultumit de ceva, iar daca esti introvertit si nu spui la nimeni, vei ajunge sa ai probleme. Incearca sa te uiti la tine, numai la tine, sa nu ti mai pese de ce cred altii despre tine si sa te intrebi ce nu ti convine. exact , sa fii sincer, in orice privinta cu tine insuti. un psiholog spunea ca persoana de care nu vei putea fugi, esti tu insuti,asa ca , ce rost are sa te minti si sa fii altcineva? esti tu insuti când vei invata sa ti vezi punctele forte, ca de ex inteligenta, sensibilitatea, dar si unde stii ca ai probleme si defecte.
Apoi nu ezitati oricat de urat suna, sa va faceti programari. da, creierul,, cu cat il veti tine mai ocupat, cu atat veti fi mai stabili, e ciudat. Va prograti pe fiecare zi, sa faceti la 12 cutare, la 15 cutare. e greu, eu de ex sunt dependent de calculator, e foarte greu sa ma las, dar ma lupt.
Faceti tot timpul, ceea ce va e teama. daca aveti o frica exagerata doar de un lucru, oricat de ciudat ar fi, o frica nu o poti invinge decat daca te alaturi ei. Si incercati sa nu mai fiti comozi, sa iesiti din zona de confort si sa faceti chestii neobisnuite :)
Incercarti sa va faceti o lume a voastra, sa nu va fie teama de ceea ce sunteti. sunteti un creepy caruia ii place sa se imbrace urat si sa fie antisocial? asta esti, nu schimba cu nimic faptul asta, dar pe langa faptul ca esti un creepy, ai si alte calitati pe care altii nu le au, ia uita te mai bine la tine :) fiecare avem un dar.
Si ultimul sfat pe care vi l as da este sa va puneti un scop in viata, ceva irealizabil si sa faceti tot posibilul sa l realizati :) chiar daca nu ve ti reusi, scopul ala va va motiva.
Daca mai vreti sa vorbim pe teme de comportament si de creier puteti intreba aproape orice. eu nu am avut nevoie de psiholog ca sa invat toate astea ci doar analizând ceea ce ma inconjoara.
Cine sunt eu? (toate forumurile de aici nu mai exista)
  • Fondator pe o veche comunitate din 2009 cu numele de fastzone
  • Mod global pe mindfreak, a doua cea mai mare comunitate de suport phpbb din romania ( a fost)
  • Moderator pe vechiul cs gothic
  • Fondator pe alte comunitati.
  • Am incheiat aici tot parcursul meu, asa ca cei care stiti Alecs_in_Actiune sau PlaY4FuN asta sunt eu.
Si in prezent incerc sa fiu lifer si sa mai intru din când in când pe europacs :D

Re: Cum gandesti asa iti e viata

#2
Degeaba spui asta aici, nu va citi nimeni, suntem un forum de cs 1.6.
Am stat sa citesc tot si ai dreptate. M-am uitat la un film, nu cred ca l-ai vazut tu, un documentar, vi-l zic in privat daca sunteti interesati, si se leaga cu tot ce ai zis tu aici. Ascultati sfaturile lui Alex :P
N-am cerut la nimeni niciodata,
Chiar de-a fost sa rabd, in viata mea.
Am dat totul fara nici o plata,
Nevoind nimic sa mi se dea.

@Virgil Carianopol
Vezi-ti de treaba si retine:
"E treaba ta sa spui ce vrei si sa nu conteze pentru nimeni".

@Kazi Ploae

Re: Cum gandesti asa iti e viata

#3
Ai dreptate in ceea ce spui tu acolo.
Si nu e greu deloc sa te lasi de un obiect, tine doar de vointa. Spre exemplu eu, beam suc pe fiecare zi, apoi am vazut cat de daunator poate fii la dinti/inima si m-am lasat usor.
Uite un videoclip foarte bun cu privire la viata: https://www.youtube.com/watch?v=_IVCnxMUIQ0
Banuiesc cu tu n-ai nevoie de el, dar altii da.
Imagine
Imagine
**Fost Manager Resurse**
**Fost Designer 3D**

Re: Cum gandesti asa iti e viata

#4
Foarte interesant ce ai spus tu.
Eu unul am citit tot si chiar ai dreptate.
Cand ingeri pleaca demonul sunt eu insa sa spun ca tu esti ingerul imi e tare greu
Multi mi-au zis ca nu o sa reusesc.
Dar eu nu am renuntat si am tot incercat
Pana cand am auzit :
-L-ai vazut pe dracu” ala chiar a reusit.

Re: Cum gandesti asa iti e viata

#5
Multumesc. dar nu mai scriu chestii din astea pe forum sper :)) fiecare face ce vrea cu viata lui.
Cine sunt eu? (toate forumurile de aici nu mai exista)
  • Fondator pe o veche comunitate din 2009 cu numele de fastzone
  • Mod global pe mindfreak, a doua cea mai mare comunitate de suport phpbb din romania ( a fost)
  • Moderator pe vechiul cs gothic
  • Fondator pe alte comunitati.
  • Am incheiat aici tot parcursul meu, asa ca cei care stiti Alecs_in_Actiune sau PlaY4FuN asta sunt eu.
Si in prezent incerc sa fiu lifer si sa mai intru din când in când pe europacs :D

Re: Cum gandesti asa iti e viata

#6
"sunteti un creepy caruia ii place sa se imbrace urat si sa fie antisocial?" DA ! Si sunt mandru de asta !

Uite, pentru inceput imi voi exprima doar parerea mea, nu trebuie sa o iei personal nu iti zic sa nu mai postezi sau ceva.

Dar eu cred ca degeaba postezi aceste lucruri, cum a zis si Maffw este un forum de 1.6 majoritatea sunt copii aici si nu citesc asta, sau daca citesc nu vor intelege nici in proportie de 50% si nu le va pasa. Nici nu prea ai de ce sa dai aceste sfaturi unor copii care au toata viata inainte si eu zic ca o dezvoltare mentala mai buna se face pe propria piele nu facand dupa sfaturi .


"si incercati sa nu mai fiti comozi, sa iesiti din zona de confort si sa faceti chestii neobisnuite"
"Incercarti sa va faceti o lume a voastra"
Zona de confort este deja o "lume a noastra" toti au o zona de confort, acea zona de confort este lumea noastra care ne impune anumite lucruri. Daca ai iesit din zona aceea de confort nu mai poti spune "Incercati sa va faceti o lume a voastra" pentru ca asta ar fi deja sa iasa din lumea de confort,sa incerce ceva si sa se intoarca inapoi sa revina la acelasi stadiu.

Nu dorm de ieri deci sunt sigur ca nu am fost prea relevant, daca nu se prea intelege imi pare rau,asta e. As scrie mai mult, as mai avea cateva lucruri de zis dar ma simt obosit, asa ca noapte buna.
Privesc prostia omeneasca din umbra ca Ryuk!
Fara remuscari amputez ca un diclonius.
Imagine
Încuiat

Înapoi la “Discutii”

Cine este conectat

Utilizatori răsfoind acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator

cron