Pentru admini noi care sunt si vor veni!

#1
]M-am gandit sa fac acest topic pentru adminii noi care sunt si vor veni, pentru ca unii, nu sti comenzile amx dar nici cum sta treaba pe server.
Sper sa nu iau warn sau advertisment ca am facut aceast topic. Sau daca alti au alta perere despre acest topic, intentia mea ii sa ii ajut pe cei noi-veniti, sa capete experienta sa avem admini buni pe server daca cei vechi pleaca :(. Unii vor zice, ca "nici tu nu ai vechime/experienta, nu sti cum sta treaba" etc... Eu totusi am invatat, nici eu nu am stiut cum sa treaba, am invatat de la admini cu vechime, care au fost induratori cu mine, puteau face oricand o reclamatie si sa raman fara admin, dar mi-au dat o sansa si au inchis un ochii, si m-am gandit ca merita si ei o sansa. Stiu ca exista regulamentul, dar unii l-au citit doar pentru a raspunde la intrebare "Ai citit regulamentul?". Am aflat si eu de curand asta..

Deci:
1. Cand intrati pe server unii salutati si doriti sa vada toti salutul vostru, sau anuntul pe care il face-ti. Scrie-ti in consola amx_csay culoare mesaj
(Exemplu: amx_csay green (putei folosi ce culoare doriti voi) Salut All )
2. In timpul rundei cand vedeti ca cineva sparge lasermine, avertizati-l, si daca vedeti ca inca continua kick/ban 30-60 minute.
(Exemplu: amx_ban nume perioada motiv: amx_ban Player 60 sparge.lm)
3. Cei care injura sau au un limbaj neadecvat, vor fi avertiza-ti iar daca continua kick/ban 15-30 minute.
4. La inceputul rundei cu Nemessis se va anunta ca playeri (aici se includ si admini/slot/vip) ca nu au voie sa puna lasermine si sa foloseasca jet. Playeri care pun lasermine sau folosesc jet vor fi avertizati iar daca continua, vor primi kick/ban.
Eu de exemplu, dau ban intre 60-120 minute.
(Exemplu: amx_ban Player jet.neme /lm.neme)
5. Cand un player avea aim/wall/speed etc, si a iesit de pe server, ve-ti scrie in consola amx_last, ii luati ip-ul player-ului respectiv si ve-ti scrie tot in consola amx_addban nume perioada motiv.
(Exemplu: amx_addban 89.105.145.3 0 aim.)
6. Cand nu puteti da kick unui player ve-ti scrie in consola amx_kickmenu. Fiecare player are in dreptul numelui sau un numar, ve-ti apasa cifra corespunzatoare numelui respectiv din meniul kickmenu.
(Aici nu cred ca e nevoie de un exemplu)
7. Dar ce facem cu marea problema cand un player injura adminul/admini ?
In regulament, se da Destroy/Fuckoff/Censure/Exterminate, dar cum doar Co-Owner, Owner si Fondator au acces la aceasta comanda, se va avertiza, daca continua iti dati kick. Daca nici asa nu se linisteste ban 15 minute, iar daca dupa 15 minute va continua tot asa, ii ve-ti da ban 60-120 minute pentru limbaj.
8. Cand sunt 24 playeri on nu da-ti kick la spectatori. Din cate imi aduc eu bine aminte din regulament, admini au voie sa steie maxim 15 minute spectatori, dar in intervalul asta nu se pune cand urmaresc un player, si n-au voie sa deie kick decat de la 26+ playeri on sau chiar la cei care stau mai mult de 10-15 minute sa faca ore. Deci, sa nu va mai vad cand sunt 20 playeri in joc si 2 spectatori ca anuntati "Spec la joc".
9. Cand schimbati nick-ul la cineva, scrieti in consola amx_nick numele player-ului nume nou dupa care ii dati kick pentru a se schimba nick-ul.
(Exemplu: amx_nick Player[www....] Zm.EuropaCs.Ro, dupa care ii dati kick -> amx_kick Player[
Player[www...] reprezinta numele player-ului iar Zm.EuropaCs.Ro ii numele pe care voi l-ai pus)
10. Unii nu stiti sa face-ti demo, puteti sa il intrebati si pe Dl. Google cum se face un demo, dar am sa va explic aici. Scrieti in consola record. si numele (eu pun cateva litere din nick-ul player-ului), cand vreti sa il opriti scrieti in consola "stop".
(Exemplu: record player, iar la sfarsit cand v-ati convins ca aveti dovada scrieti stop)
11. Cand da-ti ban permanent trebe sa aveti neaparat dovada! Cand intra un codat si il suspectati, ii face-ti demo, dupa care, daca sunteti 100% sigur ca are cod si se vede la jocul sau, oprit demo-ul si ii dati ban.
(Exemplu: record player ... (acesta ii timpul in care v-ati convins ca are cod si putem vedea si noi, in caz de reclamatie ca are cod) stop .
amx_banip Player 0 aim/wall/speed )
12. Sunt probleme la modul swarm/ multi... Ca sa nu mai iasa vot cu 4 variante, din care doar 2 sunt swarm si multi, scrieti in consola amx_vote next swarm multi.
13. La votul mapelor avem probleme la fel... Ca sa va fie mai usor cand votati, scrieti in consola amx_votemapmenu si alegeti hartile, ca sa vedeti lista urmatoare de harti apasa-ti 9, iar pentru a le da la vot apasa-ti 8.
Atentie! Va trebui sa votati si voi, si sa nu face-ti greseala sa apasati 0 cand va trebui sa votati ca ve-ti opri votul.
(Exemplu: amx_votemapmenu 1 4 6 (1,4,6, sunt mapele care le alegem la vot) 8 (cand apas 8 am dat mapele la vot)

Sper ca v-am fost de folos! Astept si niste pareri, iar daca am facut ceva gresit, vreau un motiv bine intemeiat.
Cristi, Daniel dar si alti, stiu ca trebuiau sa stie chestile astea dar uite ca nu le stiu toti. Toti invatam, eu zic ca merita o sansa. Nu ma judecati, intentia mea ii sa ii ajut sa avem admini buni. Daca aveti alte probleme, un reply sau pm si va raspund.

Have enjoy!
Ultima oară modificat Dum Iul 20, 2014 12:52 pm de către Vinczi, modificat 1 dată în total.
Sunt doar un tanar actor plin de talente, excelez la capitolul lipsa de sentimente!
Respecta-ma si te voi respecta!

Re: Pentru admini noi care sunt si vor veni!

#2
Daa....
Sunt multi admini care nu stiu sa deie ban sau kick, sau nu stiu cui sai deie banul sau kickul.
Puteau sa caute si pe NET, dar asteas cu exemple. :))
Poate oricand sa mai traga cu ochiul aici cand nu stiu vreo comanda.
Bafta lor. :))

Edit:Am realizat ca cativa admini nu stiu sa dea ban repede, de exemplu cand este modul nemesis, sunt multi cu lm jet si nu stie sa dea ban repede.

Deci ca sa dai ban mai repede, nu ii scri tot numele cu semne,litere numere, scri intre ghilimele
Numele.

Daca este un player cu numele R@!mon:
Exemplu : amx_ban "R@!" 60 " jet la neme"

Deci nu mai stai sai scri numele pana la capat . Ii scri numele prescurtata,intre ghilimele.
Ultima oară modificat Lun Iul 21, 2014 7:49 pm de către Smaili, modificat de 2 ori în total.

Re: Pentru admini noi care sunt si vor veni!

#3
Ceva nou nu imi spui :)) , parca mi-ai citit gandurile , asta fac si eu :D
DAR ,este un topic foarte foarte bun pentru admini noi si cei care vor veni , Bravo!.
As vrea sa fie etichetat ca topic global , sa nu se piarda.
Nu stiu daca ai bagat si liniuta pentru demo ,daca ai bagat-o inseamna ca nu am vazut-o eu .

Pentru a face demo unui player , sau admin care nu respecta regulamentul , intrati spectatori si tastati in consola record TimeShift(dumneavoastra tastati doar record si numele celui ce il suspectati , TimeShift este un exemplu) , din momentul tastarii , incepe sa inregistreze video , pentru a-l opri pur si simplu va deconectati de la server . Iar demo-ul s-a salvat in folderul cu cfg uri , sub denumirea pusa de dumneavoastra , in cazul meu TimeShift.
Pentru a viziona demo-ul , tastati din nou , playdemo TimeShift.
Imagine
Imagine

Re: Pentru admini noi care sunt si vor veni!

#4
Mdaaa... bun . Deja prima instructiune, cine va invatat pe voi sa salutati neaparat prin comanda amx_tsay/amx_csay ? Alea se folosesc pentru a informa playerii asupra unui lucru, legat de joc,concursuri, eventuri, etc.
Restul mi se pare ok ... dar totusi, toate se invata din mers .. ce ai pus tu acolo e cam jumate din regulament >.>
Nu toti or sa vada acest topic, asa ca mai bine ii inveti in cs, direct cand sunt pe server .
Imagine
Imagine

Re: Pentru admini noi care sunt si vor veni!

#5
#Timetoburn, am postat si cum sa faci demo.
#Stix, da stiu ca se invata din mers, dar crede-ma, unii nu stiu sa deie ban. Cred ca am snapshot cu un exemplu, bineinteles, voi cenzura nick-ul , nu vreau sa ii fac probleme adminului respectiv. Si cu salutul prin amx_tsay/csay vor sa le arate playerilor ca a intrat un admin pe server.. gen. Dar nu stiu nici asta si m-au intrebat. Stiu ca chestile astea trebuiau sa le stie deja.. dar nu cred ca am gresit cu ceva ca am facut acest topic. Acuma fiecare cu parerea lui.. nu stiu. Stiu ca tu ai vechime pe server si cam ar trebui sa le stie.. dar cam asa sta treaba.

Voi mai adauga cateva "reguli" pe parcurs, dupa ce voi vedea ce stiu si ce nu.


Edit: Daca se poate Cristi si doresti, desigur, as dori ca la fiecare cerere de admin acceptata sa fie si acest topic, pentru a evita eventualele probleme. Sau cum crezi tu de cuviinta ce e mai bine, eu doar mi-am spus parerea si nu doresc sa crede-ti ca deja vreau luna de pe cer sau altceva cu acest topic.

Edit2:#Iulian, daca invatai comenzile amx nu cred ca acuma erai amenintat sa ramai fara admin si nici sa ai vre-o reclamatie.
Ultima oară modificat Mar Iul 22, 2014 6:11 pm de către Vinczi, modificat de 2 ori în total.
Sunt doar un tanar actor plin de talente, excelez la capitolul lipsa de sentimente!
Respecta-ma si te voi respecta!

Re: Pentru admini noi care sunt si vor veni!

#6
Un topic foarte util pt adminii noi, asta incluzandu-ma si pe mine. La inceput nu stiam prea bine comenzile dar intr-o saptamana le-am invatat pe majoritatea (cele mai importante). Cum ai spus si tu mai sus , cred ca toti adminii noi merita o sansa si sa nu primeacsa warn-uri dupa warn-uri pentru ca nu au cum sa stie din prima cum sta treaba cu serverul si in ce mod ar trebui sa foloseasca unele comenzi, iar adminii cu vechime sa ii trateze pe cei noi cu osptalitate si sa incerce macar sa ii indrume pe calea cea buna, si daca nici asa nu au bagat la casa cred ca merita un remove far indoiala.
PS: nu vreau ca voi (adminii cu vechime) sa credeti ca in cele scrise mai sus v-am dat niste instructiuni sau va spun ca nu e bine cum faceti voi ci cum spun eu. Nu. a fost doar o opinie pe care vreau sa o repectati la fel cum eu va respect munca si tot efortul pe care il depuneti ca aceasta comunitate sa ramana una bine pusa la punct

Re: Pentru admini noi care sunt si vor veni!

#7
Foarte util pt admini cei noi (asta incuzandu-ma si pe mine) cred ca ar fi mai bine ca admini cei vechi sa ii ia usor pe cei noi si sa le explice tot ce ar trebui sa stie,nu sa ii avertizeze ca o sa auiva reclamatii,remove etc .Este doar un sfat ! .Eu ma invatat cam tot ce ar trebuie sa stiu .pt admin doar cele importante.
Va astept-->Zm.EuropaCs.Ro-->Slot
Imagine
Imagine

Re: Pentru admini noi care sunt si vor veni!

#8
Daa....
Sunt multi admini care nu stiu sa deie ban sau kick, sau nu stiu cui sai deie banul sau kickul.
Puteau sa caute si pe NET, dar asteas cu exemple. :))
Poate oricand sa mai traga cu ochiul aici cand nu stiu vreo comanda.
Bafta lor. :))

Edit:Am realizat ca cativa admini nu stiu sa dea ban repede, de exemplu cand este modul nemesis, sunt multi cu lm jet si nu stie sa dea ban repede.

Deci ca sa dai ban mai repede, nu ii scri tot numele cu semne,litere numere, scri intre ghilimele
Numele.

Daca este un player cu numele R@!mon:
Exemplu : amx_ban "R@!" 60 " jet la neme"

Deci nu mai stai sai scri numele pana la capat . Ii scri numele prescurtata,intre ghilimele.

Exmplul tau e prost !

Ghilimelele se folosesc in cazul in care numele playerului e format din mai multe caractere separate ! E de ajuns sa scrii amx_ban R@ timp motiv

My momma told me - one day I'ma grow up big and I'ma be a king
And my poppa told me - It's ok to sing when shit hurts
Don't forget your dreams cuz' they'll get you through this
So called life,they call living but I call it strange and I bet I'll do it
Cuz' I'm on my way and strong enough that I can shake the pain

MACKLEMORE
'I don`t cotrol life, but i control how i react to it'
Încuiat

Înapoi la “Discutii”

Cine este conectat

Utilizatori răsfoind acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator