Pentru toti adminii noi.

#1
M-am gandit sa fac acest topic pentru adminii noi care sunt si vor veni, pentru ca unii, nu sti comenzile amx dar nici cum sta treaba pe server.
Sper sa nu iau warn sau advertisment ca am facut aceast topic. Sau daca alti au alta perere despre acest topic, intentia mea ii sa ii ajut pe cei noi-veniti, sa capete experienta sa avem admini buni pe server daca cei vechi pleaca :(. Unii vor zice, ca "nici tu nu ai vechime/experienta, nu sti cum sta treaba" etc... Eu totusi am invatat, nici eu nu am stiut cum sa treaba, am invatat de la admini cu vechime, care au fost induratori cu mine, puteau face oricand o reclamatie si sa raman fara admin, dar mi-au dat o sansa si au inchis un ochii, si m-am gandit ca merita si ei o sansa. Stiu ca exista regulamentul, dar unii l-au citit doar pentru a raspunde la intrebare "Ai citit regulamentul?". Am aflat si eu de curand asta..

Deci:
1. Cand intrati pe server unii salutati si doriti sa vada toti salutul vostru, sau anuntul pe care il face-ti. Scrie-ti in consola amx_csay culoare mesaj
(Exemplu: amx_csay green (putei folosi ce culoare doriti voi) Salut All )
2. In timpul rundei cand vedeti ca cineva sparge lasermine, avertizati-l, si daca vedeti ca inca continua kick/ban 30-60 minute.
(Exemplu: amx_ban nume perioada motiv: amx_ban Player 60 sparge.lm)
3. Cei care injura sau au un limbaj neadecvat, vor fi avertiza-ti iar daca continua kick/ban 15-30 minute.
4. La inceputul rundei cu Nemessis se va anunta ca playeri (aici se includ si admini/slot/vip) ca nu au voie sa puna lasermine si sa foloseasca jet. Playeri care pun lasermine sau folosesc jet vor fi avertizati iar daca continua, vor primi kick/ban.
Eu de exemplu, dau ban intre 60-120 minute.
(Exemplu: amx_ban Player jet.neme /lm.neme)
5. Cand un player avea aim/wall/speed etc, si a iesit de pe server, ve-ti scrie in consola amx_last, ii luati ip-ul player-ului respectiv si ve-ti scrie tot in consola amx_addban nume perioada motiv.
(Exemplu: amx_addban 89.105.145.3 0 aim.)
6. Cand nu puteti da kick unui player ve-ti scrie in consola amx_kickmenu. Fiecare player are in dreptul numelui sau un numar, ve-ti apasa cifra corespunzatoare numelui respectiv din meniul kickmenu.
(Aici nu cred ca e nevoie de un exemplu)
7. Dar ce facem cu marea problema cand un player injura adminul/admini ?
In regulament, se da Destroy/Fuckoff/Censure/Exterminate, dar cum doar Co-Owner, Owner si Fondator au acces la aceasta comanda, se va avertiza, daca continua iti dati kick. Daca nici asa nu se linisteste ban 15 minute, iar daca dupa 15 minute va continua tot asa, ii ve-ti da ban 60-120 minute pentru limbaj.
8. Cand sunt 24 playeri on nu da-ti kick la spectatori. Din cate imi aduc eu bine aminte din regulament, admini au voie sa steie maxim 15 minute spectatori, dar in intervalul asta nu se pune cand urmaresc un player, si n-au voie sa deie kick decat de la 26+ playeri on sau chiar la cei care stau mai mult de 10-15 minute sa faca ore. Deci, sa nu va mai vad cand sunt 20 playeri in joc si 2 spectatori ca anuntati "Spec la joc".
9. Cand schimbati nick-ul la cineva, scrieti in consola amx_nick numele player-ului nume nou dupa care ii dati kick pentru a se schimba nick-ul.
(Exemplu: amx_nick Player[www....] Zm.EuropaCs.Ro, dupa care ii dati kick -> amx_kick Player[
Player[www...] reprezinta numele player-ului iar Zm.EuropaCs.Ro ii numele pe care voi l-ai pus)
10. Unii nu stiti sa face-ti demo, puteti sa il intrebati si pe Dl. Google cum se face un demo, dar am sa va explic aici. Scrieti in consola record. si numele (eu pun cateva litere din nick-ul player-ului), cand vreti sa il opriti scrieti in consola "stop".
(Exemplu: record player, iar la sfarsit cand v-ati convins ca aveti dovada scrieti stop)
11. Cand da-ti ban permanent trebe sa aveti neaparat dovada! Cand intra un codat si il suspectati, ii face-ti demo, dupa care, daca sunteti 100% sigur ca are cod si se vede la jocul sau, oprit demo-ul si ii dati ban.
(Exemplu: record player ... (acesta ii timpul in care v-ati convins ca are cod si putem vedea si noi, in caz de reclamatie ca are cod) stop .
amx_banip Player 0 aim/wall/speed )
12. Sunt probleme la modul swarm/ multi... Ca sa nu mai iasa vot cu 4 variante, din care doar 2 sunt swarm si multi, scrieti in consola amx_vote next swarm multi.
13. La votul mapelor avem probleme la fel... Ca sa va fie mai usor cand votati, scrieti in consola amx_votemapmenu si alegeti hartile, ca sa vedeti lista urmatoare de harti apasa-ti 9, iar pentru a le da la vot apasa-ti 8.
Atentie! Va trebui sa votati si voi, si sa nu face-ti greseala sa apasati 0 cand va trebui sa votati ca ve-ti opri votul.
(Exemplu: amx_votemapmenu 1 4 6 (1,4,6, sunt mapele care le alegem la vot) 8 (cand apas 8 am dat mapele la vot)

Sper ca v-am fost de folos! Astept si niste pareri, iar daca am facut ceva gresit, vreau un motiv bine intemeiat.
Cristi, Daniel dar si alti, stiu ca trebuiau sa stie chestile astea dar uite ca nu le stiu toti. Toti invatam, eu zic ca merita o sansa. Nu ma judecati, intentia mea ii sa ii ajut sa avem admini buni. Daca aveti alte probleme, un reply sau pm si va raspund.

Have enjoy!


By: Vinczi.
Ultima oară modificat Dum Sep 20, 2015 11:34 pm de către Smaili, modificat 1 dată în total.
Motiv: Trecut la important.
Imagine
Încuiat

Înapoi la “Discutii”

Cine este conectat

Utilizatori răsfoind acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 0 vizitatori